Charging Your Car from a Standard Outlet: A Beginner's Guide to Home EV Charging

Pierwsze ładowania auta EV ze zwykłego gniazdka? ABC ładowania auta elektrycznego w domu.

Zanim podłączysz po raz pierwszy swoje auto EV do instalacji elektrycznej w domu warto zweryfikować czy ona jest gotowa na Twoje auto. Weryfikacji instalacji powinien dokonać elektryk z odpowiednimi uprawnieniami, jednak tutaj szybki poradnik na co zwrócić uwagę.


 • Weryfikacja czy instalacja ma właściwy przekrój przewodów elektrycznych!
  Ładowarka przenośna do aut elektrycznych jest dostosowana do obsługi prądu o charakterystyce 230V 16A, czyli 3,7 KWH (230 V x 16A = 3 680 W) . Aby taki prąd przesłać od rozdzielni do auta należy się upewnić czy zastosowano w instalacji przewody o właściwym przekroju. Ich przekrój powinien dobrać elektryk,  sugerujemy użycie kabli z przekrojem żył conajmniej: 2,5 mm2 przekroju (wartość dla żył miedzianych, dla aluminiowych będzie wyższa). Rekomendujemy korzystanie z przewodów, gdzie żyły mają przekrój conajmniej 3,5mm2 aby mieć zapas. Należy pamiętać, że długość przewodów także będzie mieć wpływ na przekrój, który należy zastosować.
 • Gniazdko 16A
  Gniazdko powinno obsługiwać prąd o natężeniu 16 A. Sprawdź to po oznaczeniach na gniazdku, często widocznych pod światło, gdzie w kółku znajdziesz "16/250" - maksymalny amperaż i woltaż. Jeśli oznaczenia są niewidoczne, mogą być na odwrocie, co wymaga demontażu. Stare gniazdka warto wymienić.
 • Będę korzystać z przedłużacza
 • Jeżeli używamy przedłużacza to on także powinien spełniać spełniać wyżej wymienione warunki, tj. 3-żyłowy, przekrój żył min. 2,5mm2, gniazdka z oznaczeniem 16A.

 • Uziemienie - i co jeżeli go nie ma / jest wadliwe
  Uziemienie jest kluczowe dla bezpiecznego korzystania z ładowarki. Nasze ładowarki w porównaniu do innych ładowarek dostępnych na rynku domyślnie zgłaszająca błąd (error E w modelu AMP-P35) i zaprzestają ładowania, gdy uziemienie nie działa poprawnie. Należy wtedy taką sytuację zgłosić do elektryka aby naprawić problemy z uziemieniem instalacji elektrycznej. Jeżeli mimo nieprawidłowo działającego uziemienie chcecie kontynuować ładowanie auto to należy wyłączyć na własną odpowiedzialność to zabezpieczenie poprzez przytrzymanie ikony zegara po podłączeniu ładowarki do prądu przez min. 10 sekund (ładowarka nie powinna być podłączona do auta). Ustawienie będzie na stałe zapisane w ładowarce - nawet po odłączeniu od prądu.
  Gdybyście chcieli samodzielnie zweryfikować uziemienie w domu wystarczy kupić typowy tester do gniazdek - koszt ok 40-50 zł.

 • Komunikacja z autem
  A. Zasilacz Przenośny (potocznie cegła): Użyj dołączonego zasilacza z wtyczką do gniazdka i złączem do auta. 
  1. Wybór Gniazdka: Upewnij się, że gniazdko ma uziemienie. Unikaj gniazdek w złym stanie.
  2. Podłączenie Zasilacza: Podłącz zasilacz do gniazdka, a następnie do auta. Kontrolki na zasilaczu wskażą gotowość do ładowania.
   D. Ładowanie: Kontrolki na zasilaczu i informacje na ekranie komputera w aucie wskażą postęp ładowania. Możesz ustawić limit naładowania, programator czasowy i moc ładowania.
   E. Zakończenie Ładowania: Możesz poczekać, aż auto się naładuje, lub przerwać ładowanie, np. przez system pokładowy auta, najczęściej dwukrotne kliknięcie przycisku otwierania drzwi także kończy ładowania i odblokowuje port ładowania.

 • Odpowiednia zabezpieczenia w rozdzielni
  Obwód powinien być wyposażony w bezpiecznik, czyli wyłącznik nadprądowy, wyłącza się przy zbyt dużym prądzie, większym niż jego nominalna wartość. Do ładowania auta o mocy 3,7 kW (16A), potrzebny jest bezpiecznik 16A, charakterystyka B. Jeśli na tym samym obwodzie jest więcej gniazdek, podłączenie dodatkowych urządzeń może spowodować wyłączenie bezpiecznika. Moc dodatkowych urządzeń powinna być niewielka, by nie przekroczyć dopuszczalnego obciążenia. W razie wątpliwości co do stanu instalacji i potrzebnych modyfikacji, zaleca się konsultację z fachowcem. Rekomendujemy zastosowanie na obwodzie także zabezpieczenia różnicowo prądowego (RCD Typu A), idealnie z detekcją prądu stałego.

 • Powrót do blogu