Type 2, CHAdeMO, CCS? - all about plugs for your EV

Typ 2, CHAdeMO, CCS? - Wszystko o wtyczkach do pojazdów elektrycznych

Witamy w świecie mobilności elektrycznej! Jeśli jesteś nowym właścicielem pojazdu elektrycznego lub hybrydowego typu plug-in (PHEV), witamy w naszym przewodniku, który pomoże Ci zapoznać się z ładowaniem pojazdów elektrycznych.

Pierwsze kroki w tym nowym świecie mogą być zaskakujące, a jednym z kluczowych aspektów jest zrozumienie rodzaju kabli i wtyczek do ładowania. Warto wiedzieć, że większość producentów pojazdów elektrycznych zapewnia dwa podstawowe elementy: kabel do publicznych stacji ładowania (zwykle typu 2) oraz przenośną ładowarkę domową o mocy 3,7 kW.

W artykule omówimy również różne rodzaje złączy do ładowarek, które są kluczowe dla optymalnego wykorzystania pojazdu elektrycznego. Poznasz ich rodzaje i dowiesz się, jak rozpoznać, które złącze jest dostępne dla Twojego samochodu.

Jakie kable dostałem z autem (i które powinien dokupić jeżeli ich nie posiadam)?
Prawie każdy producent auta elektrycznego lub plug-ina dołącza do auta 2 rzeczy:

  • Przewód do publicznych stacji ładowania, najczęściej Type 2, który ma z jednej strony wtyk męski, z drugiej damski. Umożliwia on podłączenie się do stacji publicznych ładowania lub wallboxów, które nie posiadają ziintegrowanych przewodów.
  • Ładowarkę przenośną do ładowania w domu o maksymalnej mocy 3,7 KWH. Pozwala ona na podłączenie się do typowego gniazdka domowego ( typu F - schuko) i ładowanie z maksymalną mocą 3,7KWH (najczęściej to ok. 15-20 km/h). Więcej o prędkościach ładowania znajdziesz w kolejnych częściach poradnika.

Jaki rodzaj złącza ładowarki do mojego auta?

Znajomość różnych typów złącz ładowarek jest kluczowa dla maksymalizacji korzyści z posiadania samochodu elektrycznego. Ich mnogość może przerażać świeżych kierowców i postanowiliśmy zebrać kluczową wiedzę w tym artykule. W artykule omówimy najważniejsze standardy wtyków ładowania: Type 1, Type 2, CHAdeMO, CCS i GB/T.

Jak rozpoznać jakie mamy złączę?

Na chwilę obecną typu złącza ani parametry ładowania nie są jeszcze wpisywane do dowodu rejestracyjnego i musimy się kierować specyfikacją auta, instrukcją czy nadrukami przy złączu ładowania. Niezależnie jakie parametry ładowania ma nasze auto sam wtyk rozpoznasz wizualnie kierując się poniższym zestawieniem.

Type 2 (Mennekes): Złącze Type 2, często nazywane Mennekes, jest standardem przyjętym głównie w Europie. Bazuje na powszechnych czerwonych wtyczkach trójfazowych IEC 60309 i zostało uznane za standard w UE. Jest to bardziej wszechstronne złącze w porównaniu do Type 1, oferując możliwość ładowania jednofazowego oraz trójfazowego​2​. Każde nowe auto zakupione w Unii Europejskiej będzie miało taki typ złącza.

CCS (Combined Charging System): System CCS oferuje złącza Combo 1 (CCS1 jako wariant złącza Type 1) lub Combo 2 (CCS2 dla złącza Type 2) do ładowania samochodów elektrycznych. Umożliwia ładowanie z mocą do 350 kW (500A i 920V), co czyni go jednym z najszybszych standardów ładowania dostępnych na rynku. Złącze wykorzystuje piny komunikacyjne ze standardowego złącza Type 2 oraz dodatkowe 2 piny DC. Część plug-inów czy aut elektrycznych posiada zaślepkę w miejscu złącza CCS, gdyż posiadany model nie obsługuje bezpośredniego ładowania prądem stałym (DC).

Porównanie przewodów CCS i Type 2


Type 1 (J1772): Standard SAE J1772, znany również jako Type 1, jest powszechny w Ameryce Północnej oraz krajach azjatyckich (Japonia oraz Korea). Najczęściej spotykany w starszych autach elektrycznych oraz autach z importu amerykańskiego.

 

CHAdeMO: Standard CHAdeMO został opracowany w Japonii przez Tokyo Electric Power Company w współpracy z firmami Nissan, Mitsubishi i Fuji Heavy Industries. Jest to jeden z pierwszych standardów umożliwiających szybkie ładowanie prądem stałym, z popularnością głównie w Japonii i niektórych częściach Europy​3​. Najczęściej spotykany w Polsce w Nissanach Leaf.

 

GB/T: Standard GB/T jest popularny w Chinach i obejmuje zarówno ładowanie prądem zmiennym (AC), jak i szybkie ładowanie prądem stałym (DC). Złącze GB/T do ładowania prądem zmiennym jest jednofazowe i oferuje moc do 7,4 kW. Zaprojektowane z myślą o chińskim rynku, złącza GB/T są dostępne dla systemów ładowania jedno- i trójfazowego​.Stosowanie adapterów pomiędzy różnymi typami wtyczek, takimi jak Type 1 na Type 2, może być kuszące, aby zwiększyć kompatybilność ładowania z różnymi rodzajami stacji ładowania

Najczęściej spotykane adaptery:

  • Type 1 - Type 2 
  • CCS 1 Combo - CCS 2 Combo
  • Type 1 - Tesla
  • Tesla/ Type 2 - CHAdeMO
  • Type 2 -  Schuko (zwykła wtyczka domowa), używana, gdy chcemy podłączyć do stacji ładowania urządzenie nie będące autem elektrycznym, np. ładowarkę do hulajnogi

Jednakże, jest kilka ważnych kwestii, które trzeba mieć na uwadze:

  1. Zakup adaptera posiadającego odpowiednie certyfikaty i parametry jakościowe. Źle wykonany adapter może nie być odpowiednie zaizolowany, może się przegrzewać czy iskrzyć narażąjąć użytkownika na pożar czy porażenie prądem.
  2. Obsługiwane parametry prądu - każdy adapter powinien w swojej specyfikacji posiadać określone parametry, w których może pracować. Zwrócie uwagę na napięcie (V) oraz maksymalne natężenie (A).
  3. Szczelność - adapter ładowania wprowadza dodatkowe łączenie pomiędzy przewodem a autem, co wpływa na szczelność całej instalacji ładowania.
Powrót do blogu